FSHMEM2400LED-LZ MEM SLIMLINE LOCK LED INC. L & Z BRACKETS
FSHMEM2400LED-LZ MEM SLIMLINE MAGLOCK (ALUMINIUM)
Product Features
• Slimline design 75% smaller than a standard 600kg magnet
• High holding force up to 1000kg and releases under side load of up to 70kg
• dual-Voltage 12/24Vdc low power consumption 24Vdc/175ma
• 5 year warranty
• Simple installation
• 4 hour fire rated
• Full monitoring lock Status Sensor (lSS) and door Status Sensor (dSS)
• Early warning alarm (Ew)
• Anti Tamper Bracket (to protect the armature plates fixing bolt)
Holding Strength - 1000kg
Voltage - Dual Voltage 12Vdc/350ma 24Vdc/175ma
Monitoring - EW / LSS / DSS
If you require assistance with your selection please contact us either by email or phone.
Fire.pngSupplied With Fixings
Length - 218mm
Height - 36mm
Depth - 30mm