FSHMEM2400LP MEM SLIM LINE LOCK LIGHT PANEL
FSHMEM2400LP MEM SLIMLINE MAGLOCK (ALUMINIUM)
Features
• Slimline design 75% smaller than a standard 600kg magnet
• High holding force up to 1000kg and releases under side load of up to 70kg
• Low power consumption 24 VDC/120mA
• Dual-voltage 12V/24V DC selectable
• Full monitoring lock status sensor (LSS)
• Door status sensor (DSS)
• Early warning alarm (EW)
• Anti-tamper bracket to protect the armature plates fixing bolt
If you require assistance with your selection please contact us either by email or phone.
Fire.pngSupplied With Fixings
Length - 158mm
Height - 35mm
Depth - 30mm